Nerede O Eski Ramazanlar

       

       “Nerede o eski ramazanlar!” ya da “Nerede o eski bayramlar!” gibi büyüklerimden duyduğum beylik cümlelere itibar etmem. Bu ve benzeri lâfların kuşak farkından kaynaklandığına inanırım. Bizim çocukluğumuzdaki bayramlar, ramazanlar neden bugünün çocuklarının bayramlarından daha güzel olsun ki? Eğer onlarda bir güzellik varsa o da bizim çocukluğumuza ait olmaları ve hatıralarımızı oluşturmalarıdır. Tıpkı bugünkü çocukların yaşadıklarının gelecekte onların hatıralarını oluşturmaları gibi…

       Güzellikten değil ancak farklılıklardan söz edebilirim. Bizlere düşen görev de çocuklarımızı eski günlerin daha güzel olduğuna inandırmak değil, bir nesilden diğerine neleri aktarıp neleri aktaramayacağımız olmalıdır.

       Çağlar değişirken beraberinde insan da değişir, gelişir. Ancak insan karakteri, insan yapan özellikler değişmez. Günümüzden 4000 yıl öncesinde Sümer’li bir çocuk yazdığı kil bir tabletin çevirisinde şöyle diyor. “Bugün okula gittim. Öğretmenimin bana verdiği ödevleri tam olarak yaptım. Öğretmenim bana “aferin” dedi. Eve gelince bunu anneme anlattım. Saçlarımı okşadı ve “Benim oğlum büyük adam olacak dedi”

       Sümerlerden bu yana neler değişti diye baktığımızda temel insan davranışlarının benzediğini ancak, çevrenin ve eşyanın değiştiğini görürüz.  Yusuf Has Hacip 1070 yılında Kutadgu Bilig’te “Zaman çok bozuldu, gençlerin büyüklerine saygısı kalmadı.” Diye şikâyet ederken aslında şikâyet ettiği temel insan davranışlarıdır. Tarihin her döneminde yaşlılar gençlerin davranışlarını beğenmez ve eleştirir. 

       Çocuklarımıza -eskiden öyle olduğu yalanını söylemeden- insan hayatının kutsallığını, insanları sevmeyi, büyüklerine saygı göstermeyi öğretmeliyiz. Çalışkanlığı, dürüstlüğü aşılamalıyız. Kıskançlığın, hırsın, kibrin, yalanın, açgözlülüğün zararlarını anlatmalıyız. Karşılık beklemeden yardım etmeyi, bu yardımlarını gizlemeyi, insan onuruna saygı duymayı öğretmeliyiz. Tüm bunları yaparken dil, din, ırk, zengin-fakir ayrımı yapmamayı öğretmeliyiz.

Bunları aktarabiliyorsak artık “Nerde o eski bayramlar.” teranesini tutturup, çocuklarımıza zorla Karagöz izletmeye, kâğıt helva yedirmeye çalışmamıza gerek kalmayacaktır.

       Hayat aslında sadeliği oranında zengindir. ABD’nin zengin aileleri, teknoloji devleri çocuklarını kara tahtanın önünde klasik eğitim veren okullara gönderiyor. Bu okullarda çocuklara yemek yapmanın yansıra bahçecilik, el sanatları, resim, müzik, heykel, çömlekçilik gibi dersler aldırıyorlar. Para babaları çocuklarını bu okullarda okutabilmek için servet harcıyor. Bizim de Türkçe, Sosyal, Fen ve Matematikle sınırladığımız çocuklarımızın zekâ ve yeteneğini diğer alanlarla zenginleştirmeyi öğrenmemiz, başarmamız gerekiyor. Çocuklarımızı birer makineye dönüştürmeyelim. Unutmayalım ki makinelerin ahlâkı ve vicdanı yoktur.

       Bizler çok sade yaşadık. Çakmaktaşının kıvılcımı benim için bir mucizeydi. Mıknatısı aklım almazdı. Bir pile bağladığımız ampul beni hayal âlemlerine taşımaya yeterdi. Tellerden arabalarımız, zeytinyağı tenekelerinden halterlerimiz vardı. Pazar sabahları saat 10.00 kovboy filmi zamanıydı. Uzay Yolu’nu Üç boyutlu değil karlı ekranlarda siyah beyaz izledik. Kitaplar pahalıydı, değerliydi ve ulaşılması zordu. Bilgiye ulaşmanın yolu kütüphane memurunun asık suratından geçerdi. Ama biz yine de babalarımızdan çok daha şanslıydık, tıpkı çocuklarımızın da bizden daha şanslı olduğu gibi.

      Onları bizim yokluk günlerimizle terbiye edemeyiz. İletişim çağı gerçeklerini kabul edip, farklılıkları anlayıp onlara iyi insan olmaları için yol göstermeli, örnek olmalıyız.

Yorumlar

Çok güzel bir konuya değinmişsin tesekkur ederim bizler büyüklerimizin sözlerini dinler onlara karşı gelmezdik ama şimdiki zamanda çocuklar yeni teknoloji ile büyüyor tv telf vs.bizden önce onları tanıyor ordan aldığı bilgileri öğreniyor bizler birşeyler vemek istediğimizde yok öyle değil burda böyle yazıyor sen yanlışsın diye karşımıza çıkıyorlar bu nedenle şimdiki nesle birşeyler anlatmak çok zor inşallah doğru yolda ilerlerse varsın onların dediği olsun yeterki vatanını milletini seven herkese iyi davranan iyi nesiler olsunlar allah'a emanet ol

Yeni yorum ekle